KOPALNIA TWÓRCZOŚCI

W CDT w Lubinie można podziwiać wystawę “KOPALNIA TWÓRCZOŚCI. Wystawa sztuki dziecięcej inspirowanej górnictwem miedziowym”.
Kilka słów o inicjatywie

W projekcie “Kopalnia twórczości” wzięło udział 99 uczestników pracowni plastycznej Multi Coolti, działającej w Centrum Działań Twórczych w Lubinie, przy współpracy z KGHM Polska Miedź S.A. Głównym celem zadania jest prezentacja regionu miedziowego poprzez sztukę młodych artystów. Obrazy, które powstały, przedstawiają kopalnię, górników, maszyny oraz szyby górnicze. Przez okres trzech miesięcy uczestnicy stworzyli 34 wielkoformatowych dzieł, poruszając się w różnorodnych technikach artystycznych.

Większość prac powstawała w kilkuosobowych grupach.

Możliwość udziału w projekcie zapewniła dzieciom szansę na artystyczną przygodę w górniczym świecie, jak również pogłębiła ich świadomość i wiedzę o regionie, w którym żyją. Forma pracy w grupach spowodowała ścisłą integrację i wspólne zaangażowanie w wykonywane zadania. Niesamowite prace, które powstały są efektem nabytej i własnej wiedzy związanej z górnictwem, indywidualnych i grupowych koncepcji pracy twórczej oraz niezwykłej wrażliwości uczestników.

Kilka słów o twórczości plastycznej dzieci

Sztuka jest istotnym elementem rozwoju osobowości człowieka w sferze emocjonalnej, umysłowej, społecznej, estetycznej, a także w zakresie percepcji i twórczości. W erze globalnego przyspieszenia, której wytwory mogą prowadzić do materialnego zubożenia, twórczość plastyczna otwiera drogę do kształtowania twórczej, wrażliwej i krytycznej orientacji życiowej. Jak wiele korzyści przynosi spontaniczne bazgranie, zabawa rysunkiem czy dojrzałe próby malarskie? Są to wartości wychowawcze, edukacyjne, terapeutyczne i twórcze.

Anna Pechytiak

Współtwórca i koordynatorka projektu, artysta, pedagog, instruktor plastyki. Od dekady prowadzi autorskie zajęcia artystyczne dla dzieci i młodzieży. Jej wychowankowie zdobywają nagrody w prestiżowych konkursach o randze wojewódzkiej, ogólnopolskiej i międzynarodowej. Z pasją i zaangażowaniem wprowadza uczestników w świat sztuki oraz kreatywności.

#teamkompetentni

 

 

WYSTAWĘ MOŻNA PODZIWIAĆ DO KOŃCA LIPCA. ZAPRASZAMY!

20 czerwca o 17.00 odbył się wernisaż wystawy “Kopalnia twórczości”.

 

W wydarzeniu wzięli udział młodzi artyści – autorzy prac, ich rodziny, znajomi oraz zaproszeni goście:

– Paweł Kleszcz – Starostwa Powiatu Lubińskiego,

– Jadwiga Musiał – Przewodnicząca Rady Powiatu Lubińskiego,

– Kamil Polak-Salomon –

– Arleta Chorąży – dyrektor departamentu efektywności zawodowej pracowników KGHM Polska Miedź

– Marek Wachnik – kierownik wydziału rekrutacji i budowania wizerunku KGHM Polska Miedź.

 

Anna Pechytiak (artysta-plastyk, prowadząca pracownię Multi Coolti w CDT, koordynatorka projektu) podziękowała dzieciom i młodzieży za ich pracę, pasję i kreatywność.

 Na uczestników wernisażu czekało wiele atrakcji – słodki poczęstunek, podziękowania, animacje.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji:

 

 

Skip to content