MIEDŹ W CENTRUM – nowa, artystyczna pracownia w Centrum Działań Twórczych w Lubinie

Na początku października wydarzyła się rzecz niezwykła… W centrum Zagłębia Miedziowego, w centrum lokalnej kultury, w Centrum Działań Twórczych w Lubinie, swoją pracę rozpoczęła pracownia BIŻUTERII Z MIEDZI!

Pracownia mogła powstać dzięki projektowi MIEDŹ W CENTRUM realizowanemu przy współpracy z #TeamKompetentni KGHM Polska Miedź S.A. w ramach programu “Kompetentni w branży górniczo-hutniczej”.

 

Co prawda nasz region od kilkudziesięciu lat słynie z wydobycia miedzi i tego surowca używamy w wielu dziedzinach życia, ale jej potencjał artystyczny jest ciągle mało znany. Jesteśmy przekonani, że nie jest to spowodowane brakiem chęci, a jedynie brakiem sposobności, by popracować z miedzią oraz poznać jej fantastyczne możliwości – mówi dyrektor CDT w Lubinie, Anna Wiśniewska. – Dlatego warsztaty w nowopowstałej pracowni, w których punktem wyjścia jest miedź, są zachętą do eksperymentów artystycznych! W pracowni odbywają się już zajęcia dla dorosłych pt. Biżuteria z miedzi, podczas których uczestniczki tworzą własnoręcznie bransolety, wisiory, kolczyki i inne przedmioty.

 

W ramach współpracy z #TeamKompetentni KGHM Polska Miedź S.A. rozpoczęły się właśnie warsztaty „Artystyczne możliwości miedzi”, z których korzysta również młodzież ze szkół współpracujących z KGHM Polska Miedź S.A. w ramach programu „Kompetentni w branży górniczo-hutniczej”.

 

Jesteśmy przekonani, że dzięki wspólnym wysiłkom za kilka lat będziemy mieć w regionie nie tylko górników czy hutników, ale też rękodzielników, pasjonatów tworzących artystyczne przedmioty z metali, dzięki czemu Zagłębie Miedziowe stanie się miejscem słynącym nie tylko z wydobycia, ale też artystycznego wykorzystania miedzi – mówi Marek Wachnik, Kierownik Wydziału Rekrutacji i Budowania Wizerunku KGHM Polska Miedź S.A.

 

Od kiedy pamiętam kocham miedź, jej plastyczność i barwę. To niezwykłe doświadczenie obserwować, jak uczestniczki i uczestnicy zajęć odkrywają jej możliwości. – mówi Anna Adamus-Krawczyk, instruktor prowadzący pracownię.

 

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie jest to już drugi projekt CDT w Lubinie realizowany przy współpracy z KGHM. W czerwcu tego roku odbyła się wystawa prac poświęconych tematyce kopalni, podczas których swoje dzieła zaprezentowało 99 młodych artystów.

 

Warsztaty dla młodzieży odbywać się będą w październiku i listopadzie 2023 r. W tym czasie w zajęciach weźmie udział blisko setka uczniów ze Szkół Patronackich miedziowej Spółki. Zajęcia „Biżuteria z miedzi” trwać będą przez cały sezon artystyczny 2023/2024.

 

26 października odbyło się oficjalne otwarcie pierwszej w regionie pracowni artystycznej BIŻUTERII Z MIEDZI.
 
W wydarzeniu wzięli udział: uczestniczki zajęć w pracowni, Starosta Powiatu Lubińskiego Paweł Kleszcz, Przewodnicząca Rady Powiatu Lubińskiego Jadwiga Musiał, Dyrektor Departamentu Efektywności Zawodowej Pracowników KGHM Polska Miedź S.A. Joanna Sikorska, #TeamKompetentni KGHM Polska Miedź S.A. “Kompetentni w branży górniczo-hutniczej”, Kierownik Wydziału Rekrutacji i Budowania Wizerunku Pracodawcy Marek Wachnik oraz przedstawiciele mediów.
 
Pracownia BIŻUTERII Z MIEDZI powstała w ramach projektu MIEDŹ W CENTRUM, realizowanego przy współpracy z #TeamKompetentni KGHM Polska Miedź S.A. w ramach programu “Kompetentni w branży górniczo-hutniczej”.
 
Skip to content