Ukraina w Centrum

26 marca – „Ukraina w Centrum”. 

W sobotę 26 marca odbyło się  pierwsze spotkanie w ramach zaplanowanego cyklu, który będzie prezentował kultury różnych narodów świata.


Jako pierwszą zaprezentowaliśmy Ukrainę. Jest to bliska dla nas kultura, szczególnie teraz, gdy mieszkańcy tego kraju nie mogą się czuć bezpiecznie w swoich domach.

W ramach wydarzenia odbyło się spotkanie autorskie z Weroniką Marczuk, autorką książki „O! Ukraina”, która urodziła się w Kijowie a już od 30 lat mieszka w Polsce. Książka była okazją do rozmów o tym, co łączy i różni nasze kultury.

Jednym z ważnych elementów każdego narodu jest kuchnia… Tego też nie zabrakło podczas wydarzenia! Zaprosiliśmy widzów na degustację potraw kuchni ukraińskiej, którą przygotowali rodowici Ukraińcy. Można było skosztować m.in. bielaszy z mięsem, czeburków czy chleba z tradycyjną sloniną.

Ukrainy nie ma bez muzyki – dlatego też po dekustacji zaprosiliśmy widzów na muzyczną ucztę w wykonaniu jazzowego zespołu Re-Karpaty, który w wyjątkowo smaczny i wyszukany sposób połączył jazz z ukraińską muzyką ludową.

 

RELACJA VIDEO

 

 

Autorem zdjęć jest Jakub Fąferek.

Fotograf z zamiłowaniem do portretów w stylistyce lat 80-tych i 90-tych, a jego ulubionymi rekwizytami są stare ubrania, samochody i brutalistyczna betonowa architektura. Oprócz tego uwielbia języki obce i muzykę co razem przekłada się na spędzanie godzin na budowaniu długich playlist z muzyką z Ameryki Łacińskiej, Francji i krajów byłego Związku Radzieckiego.

Skip to content