Anna Moderska

Artystka, ilustratorka, edukatorka seksualna.

W CDT w Lubinie prace artystki prezentowane były w ramach wystawy „Kobieta: Człowiek 2.0”.
Kobiecość dla wielu osób oznacza coś niebywale wzniosłego. Ten piedestał kultywowany przez kulturę i “tradycję” powoduje, że kobieta uwięziona jest w określonych oczekiwaniach. Ona te oczekiwania wchłania jak gąbka i staje się ikoną określonego wizerunku czy kultury. Od najmłodszych lat bycie kobietą oznacza dla wielu z nas realizację danej normy, od której odbieganie powoduje, że kobieta jest “zbyt” albo “nie dość”. Bywa, że kiedy odmawia spełniania roli piedestału, staje się czymś najgorszym, w oczach społeczeństwa spada na dno.
Chcę mieć udział w burzeniu tego konstruktu. Kobieta jest przede wszystkim CZŁOWIEKIEM. Nie piedestałem, nie pomnikiem czy fantazją, którą ktoś ma. Chcę, by kobiety były sobą i czuły, że nie muszą.
I tak właśnie mam nadzieję, ilustruję kobietę. Zebrane ilustracje pochodzą z publikacji, które miałam przyjemność ilustrować, które były elementem pierwszej edycji wystawy w 2018 roku oraz uaktualnionych fragmentów kolekcji własnej, która wyraża jakieś moje aktualne stany emocjonalne na ten temat.